Макіївка. Макіївська школа № 21

У  дивовижному світі  рідної мови

Коли забув ти рідну  мову –
                                                                Яка б та мова не була –
                                                                Ти втратив корінь і основу,
                                                                Ти обчухрав себе дотла.
                                                                                             Дмитро Білоус

Ми не завжди собі уявляємо те, яке багатство є у кожного з нас, його ми не завжди помічаємо, не завжди цінуємо. Але без нього не можемо жити! Як ви гадаєте, що це?

Кожному у дар божий дана мова. Всі живі створіння на землі спілкуються між собою: одні – мовою жестів, інші – мовою звуків. Лише нам, людям, найдосконалішим із мешканців землі, було даровано можливість спілкуватися за допомогою мови. Саме завдяки їй ми можемо порозумітися, переказати свої почуття, переживання. За допомогою мови ми бережемо свою історію, передаємо нащадкам скарби свого минулого і сучасного.

День української писемності та мови щороку відзначається в Україні                 9 листопада. Він установлений у 1997 році Указом Президента України «Про День української писемності та мови». Цього дня вшановують пам'ять преподобного Нестора Літописця. Саме з  подвижницької праці цього ченця Києво-Печерського монастиря починається писемна українська мова.

Для кожного народу дорога йому рідна мова, а нам найдорожча – українська мова. Наша мова співуча, мелодійна, багата. «Рідна мова дорога людині, як саме життя» - так говорить народна мудрість.

Не обминуло свято української мови і нашу рідну загальноосвітню школу        І-ІІІ ступенів № 21. Під керівництвом учителів української мови та літератури Іванцової Л.А., Мокшиної Н.А., Чухіль А.В. була проведена пізнавально-розважальна філологічна гра «У  дивовижному світі рідної мови», де за кращих знавців рідного слова позмагались три команди: учні 8 класу – «Юні філологи», учні 9 класу – «Один в полі не воїн», учні 10 класу – «Мовознавці». Діти зробили все, щоб створити атмосферу свята: запишалася школа рушниками, вишиванками, віночками, стрічками, лунали пісні про рідну мову.

Розпочали свято ведучі (учениці 9 класу Зеленяк Анастасія і Лобачова Олена), які щиро привітали гостей і запросили всіх на «незвичайний урок, щоб зробити ще один крок в країну чудову, країну відому, що на всіх  чекає і збагачує мову». Дівчата запропонували переглянути презентацію, присвячену Дню української мови та писемності, звернулися до учасників і гостей свята з питанням щодо двомовності в Україні. Ліньова Аліна, Сиром’ятова Анастасія, Мощна Катерина переконали присутніх в тому, що ми – українці, живемо на землі Шевченка, Франка, Хвильового, Довженка й повинні пишатися цим і розмовляти державною мовою.

У першому конкурсі «Візитка» учні представили свої команди, в другому «Розминка» - показали свої знання з української мови. «За» чи «проти» кожна з команд щодо двомовності показало домашнє завдання в гумористичному руслі. Команда «Юні філологи» інсценізувала усмішку «На перерві», «Один в полі не воїн» - «Вареники», «Мовознавці» - «Кухлик». Діти ще раз довели, що рідне, материнське  слово для кожного є оберегом. Воно таїть у собі надбання віків,    пам'ять усього народу, оберігає й передає всі виміри духовних скарбів поколінь.

Хто найкмітливіший з капітанів команд показав четвертий конкурс «Гонка за лідером», де кожному капітану було надано по сім питань. Лідером у цьому конкурсі став капітан 8 класу – Король Костянтин.

Ігри нас вчать і розважають, весело проводити час допомагають. У п’ятому конкурсі діти показали свою акторську майстерність і знання з фразеології. Артикуляційні здібності перевірив конкурс скоромовок, а швидкість реакції й знання з синтаксису – сьомий конкурс «У країні Синтаксису».

А яке ж свято без пісень? У виконанні учениць 7-А класу Багрич Олени й Савченко Анастасії пролунали пісні «Як у нас на Україні» й «Грай, моя мила». І в цих піснях всі почули нотки тепла й поваги до рідної мови. Щиро й схвильовано прозвучали з дитячих уст слова-заклики:

Вчімося, друзі, слово любити,

Слово до слова – й  думка сповита.

Люди без думки – птиці  безкрилі,

З думкою люди мудрі й щасливі.

Слів у мові мільйон, вибирайте найкращі,

Кожне з них, лиш торкни, як струна, виграва,

Зрозумілі, вагомі й усі вони наші -

Мелодійні, дзвінкі, українські слова.

Говоріть про любов і про віру у щастя,

Уникайте мовчання, нудьги і ниття,

Говоріть, хай в розмові слова веселяться,

Говоріть і продовжуйте мові життя!

Кращими знавцями рідного слова стала команда 8 класу – «Юні філологи» і  посіла І місце, команда 9 класу – «Один в полі не воїн» посіла ІІ місце, а команда         10 класу – «Мовознавці» - ІІІ місце.  На останок всіх чекав подарунок – запальний  танок – від учениці 10 класу Дерезуцької Ангеліни.

Сподіваюся, ні – вірю, що всі учасники цього свята збережуть рідне слово, бо в ньому високий дух пращурів, сила нашого сьогодення і поступ майбутній, а вогник творчості не згасне у юних душах наших учнів і буде палахкотіти незгасним полум’ям. І наостанок хочу процитувати слова Дмитра Павличка:

Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова;
І в голосі яснім ім’я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.
Ти полетиш, де світу далечина,
Та в рідній мові буде вся душа
І вся твоя дорога, вся вітчизна.
У просторах, яким не має меж,
Не згубишся, як на вітрах полова.
Моря перелетиш і не впадеш,
Допоки буде в серці рідна мова.

Учитель української мови і

літератури МЗШ № 21